4 Ocak 2019 Cuma

İstanbul İstanbul - Burhan Sönmez
Daracık bir karanlık, nemli... Kan kokusu sidiğe karışmış, acı tüyler ürpetici sessizliğinde... O nefis gökdelenlerin birinin dibi belki. Belki yüzyıllık bir binanın karanlığı... Acı içinde her yan. Acı, hikayelere karışıyor, küçük insanların kocaman dünyalarından  sürgün veriyor sözcükler.
Kan kokusu eşliğinde kurulan hayallerle geçmiş dile geliyor. Bıçak gibi iz bırakan cümleler, hiç bir şeyin tesadüf olmadığını anlatmak istiyor belki de... Ah o kocaman dünyalar, küçücük cümleler,  keskin bir dilin en basit haliyle zihinlerimize kazınıyor.

 Aklımda kuyuya bakarak büyüyen bir çocuk. Zemberekkuşunun Güncesi'nde kuyuya inen adamla birlikte, Kırmızı Saçlı Kadın'ın kuyular kazan ustası ya da Ahlat Ağacı'nın kuyudan su çıkarmaya çalışan babası. Sızım sızım her yan, derdimiz dünyayla mı gerçekten?

Burhan Sönmez, keskin, yalın anlatımıyla sürükleyip bırakıyor İstanbul karanlıklarına... Yazmak isteyip yazmadıklarımala birlikte...

Arka Kapak

"Bir çocuk karanlığa kalmış ve dar sokaklarda yönünü şaşırmışsa orası İstanbul'dur. Eski sevgilisini bulmak için maceraya atılan gencin siyah tilki kürkünün peşine düşen avcının, fırtınada sürüklenen geminin, dünyayı bir elmas gibi avucuna almak isteyen prensin, boyun eğmemeye yeminli son isyancının, şarkıcılık hayaliyle evden kaçan kızın, para babalarının, hırsızların ve şairlerin varlığı kent İstanbul'dur. Her hikaye burayı anlatır."

Pus dağıldıkça çoğalan renkleriyle, surları, kuleleri, kubbeleriyle İstanbul...

Kırmızı bir şal, siyah bir hırka, Berber Kamo'nun dükkanı, Şerafet Bey'in saati, Küheylan Dayı'nın tabancası... Yerin üç kat altında, küçücük bir hücrede dört adam, titreyip kıvranarak hikayeler anlatıyorlar birbirilerine. Kaygıyla ve kahkahayla...

İstanbul'daki zamanı, geçmiş ve bugün diye ayırmak yerine, yeraltındaki ve yer üstündeki zaman diye ayırarak, anlatıyorlar.

Burhan Sönmez, acının ve her şeye rağmen umudun yörüngesinde dönen bir kenti, büyük bir romanla yeniden yaratıyor.

İstanbul İstanbul... demir kapının paslı sesi...

"acıda herkes yalnızdır, sen de çözüleceksin..."

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...