14 Haziran 2013 Cuma

İki Giriş, İki Kitap...


Yıllar önce kaydettiğim bir paragraf karşıma çıkıveriyor aniden.  Duruluğunu çok sevdiğim cümleler, tekrar okumak istediğim kitabın girişinde. Sabah ayazının sarıp sarmalayan dinginliğine gülümserken başka bir kitap  karşıma çıkıveriyor. İlk kez okuyacağım, okumayı bunca yıl nedense ertelediğim bir kitap. İkisinin de girişleri en sevdiğim konulardan birine, denize dair… Hayretle iki giriş cümlesinin yazarları hakkında nasıl da fikir verdiğini fark ediyorum. Sahi hangi yazarlar sizce?

“Güneş henüz doğmamıştı. Deniz gökyüzünden ayırt edilemiyordu, tek fark denizin buruşuk bir örtü gibi hafifçe kırışmış olmasıydı. Gökyüzü ağarırken ufukta yavaş yavaş, denizle gökyüzünü birbirinden ayıran kara bir çizgi belirdi ve gri örtünün üzerine peş peşe giden, yüzeyin altında, birbirini izleyen, durmaksızın birbirini kovalayan kalın çubuklar çizildi.”


“Tanyerleri ışıdı ışıyacaktı. Deniz sütlimandı, apaktı. Küreklerin şapırtısından başka ses yoktu. Martılar daha uyanmamıştı. Gün doğmadan önceleri, dünya dümdüzken, deniz işte böyle sonsuz bir aklığa keser.”

10 yorum:

 1. Devamını da okumak istiyor insan ...

  YanıtlaSil
 2. Merhabalar ,
  Ne güzel bir yazıyla karşılandım. Harika... Devamı da olsa keşke dedim. Çok hoştu.
  Sayfanızı çok beğendim. izlemeye aldım.
  Bana da beklerim: http://fatoscatadlar.blogspot.com/
  Güzel paylaşımlarda görüşmek dileğiyle,
  sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok teşekkürler geldim ziyarete ama yoruma izin vermedi bilgisayarım her nedense oluyor arada böyle tekrar geleceğim : )

   Sil
 3. ne güzel..
  üşenden alıntıladığın içi teşekkürler ^^

  YanıtlaSil
 4. Çok güzelmiş :) Dinlendirici...Sevgiler.

  YanıtlaSil
 5. Yazını okurken ilk aklıma gelen "Bir kitap okudum ve hayatım değişti..." diyen Orhan Pamuk oldu.
  İlk verdiğin paragrafı çıkaramasam da ikinci verdiğin paragraf bana Yaşar Kemal'i çağrıştırdı.
  Sahi hangi kitaplardan alıntı olduğunu paylaşacaksın değil mi?
  Burcu (Evcilik Lezzetler)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. harikasın ... Yaşar Kemal'in karakteristik kelimeleri değil mi Fırat Suyun Kan Akar'dan tekrar okuma listemde... Diğeri Dalgalar Virginia Woolf bu kitaba başlamak için sakın sessiz ve telaşsız bir zaman arıyorum nedense belki de abartıyorum : )

   Sil

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...