2 Ocak 2018 Salı

EskiÇağ'da Kadın - Binnur Çelebi


“Stanton, kadınların bir defa yönetime geçmelerine izin verilmesi halinde “nihayet cahilliğin, yoksulluğun, suçun var olmadığı bir medeniyete” sahip olunacağını, yani, anaerkilliği “barışın ve bolluğun altın çağı”, ataerkilliğin ise “tiranlığın, savaşların ve toplumsal hastalıkların kaynağı” olarak göstermekdir. Stanton ayrıca, “yönetimde her iki cinsin de eşit olarak söz sahibi olacağı iki cinsiyetli dönemin de geleceğini ileri sürmektedir.” Sh 96


Kadınlara ataerkil toplumca yüklenmiş özelliklere bakılarak mı söylenmiştir yukarıdaki sözler yoksa gerçekten hemcinsimize yani kendimize güvenmeli miyiz? Kadın, iktidara geldiğinde hırsları, sahip olmayı, bu uğurda kan dökmeyi bir kenara bırakabilir mi gerçekten? Bildiğimiz tarih, ataerkil ve kadınların da en az erkekler kadar entrikacı olduğunu söylüyor!

Peki ataerkil sistemden önce nasıldı? Kadınların hakim olduğu anaerkil sistem mi vardı yoksa her iki cins eşit miydi? Kadın ne zaman kaybetmeye başladı ve ikinci plana itildi?
En belirgin özelliği olan hayat verme, doğurmada tek başına olmadığı anlaşıldığında kadın kaybetmeye başlamış. Erkek üremedeki fonksiyonunu anladığından beri güven kazanmaya, kadını geri plana itmeye başlamış. Bu kitapta bunu anlamasının günümüzden ancak  5000 yıl öncelerine denk geldiğini okuyoruz. Yani erkek sanıldığı kadar akıllı değil maalesef. Ama anlıyor bir kere, ondan sonra da bereketten güce, yaratıcılıktan adalete kadar yüklediği tüm özellikleri unutturmaya başlıyor.


Kadının bedeni üzerinde erkek hükmünün geçerliliği kutsal kitaplardaki ataerkil bakış açışı, ceza sistemleri, bekaret, zina, tecavüze bakış anlatılmış kitapta. Binlerce yıl öncesindeki hukuk sistemlerine göre cezalar, kutsal kitapların kadını ve erkeği işleyişi detaylı olarak yazılmış.İlgi çekici olmasının yanı sıra binlerce yıllık bilincin silinip her iki cinsin de eşit konuma gelip gelmeyeceğine dair fikir oluşabilir akılda. Olur mu sahi ne dersiniz?  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...