11 Temmuz 2010 Pazar

Sürpriz Salata

Çiftçi amcayla teyzenin evinde bir telaş bir telaş. Akşama ağırlanacak misafirler için günlerdir hazırlık yapan çiftçi teyze eksik kalanları almak üzere bakkala gitmiş, yanına da çiftçi amcayı almış ki ağır paket olursa yardımcı olsun diye.

Mutfakta yalnız kalan afacan sebzelerimiz başlamışlar söyleşmeye. Meraklı havuç hemen atlamış “benim fikrim var” diye. Diğerleri başlarını çevirip ne söyleyecek diye bakmışlar. Havuç da “gelin bir sürpriz yapalım çiftçi teyzemize. Bizi yıkaması, doğraması ne kadar zaman ister, biraz da zahmetlidir. Bu işi o gelene kadar yapıp bitirelim ve akşamın salatası hazır olsun.” demesiyle hepsi gene hep bir ağızdan heyecanla konuşmaya ve “evet evet hadi yapalım” demeye başlamışlar.

Boyu uzun olan havuçlar ve yeşil soğanlar çiftçi teyzenin her zaman kullandığı yıkama kabını musluğu açarak doldurmuşlar. Sonra hepsi içine atlamışlar, en son içeri atlayan havuçlar hepsinden ağır olduğu için suyu taşırmışlar ve gülüşmelere neden olmuşlar. Sirkeyle iyice yıkanan çamurlarını akıtan sebzelerimiz tekrar musluğu açarak, suyun altından geçmişler ve süzgece atlamışlar. Hepsi birlikte kocaman salata tabağına ufak ufak, tabii ki tatlı bir gürültüyle atlamışlar. Marul, yeşil soğan, domates, salatalık, havuç, kuzu kulağı, maydanoz, dereotu. Kuzu kulağı salatanın ekşiliğini vereceği için limonlar dışarıda kalmış ve biraz üzülmüşler. Bunun üzerine salatanın üzerine iki dilim de limon koymuşlar. Başlamışlar heyecanla beklemeye. Telaş içinde gelen çiftçi teyzeye “sürpriiiiizzzz” diye bağırmışlar. Çok duygulanan teyzenin gözleri dolmuş, teşekkür etmiş onlara. Daha da güzel, parlak görünmeleri ve lezzetli olmaları için zeytinyağı ve nar ekşisini de ekleyivermiş. Böylece işleri çok ama çok kolaymış.

10 yorum:

 1. Merhaba Mine, iade-i ziyarete geldim...
  Blogunu ilgi ile takip edeceğim...
  Aysun...

  YanıtlaSil
 2. teşekkürler, aynı şekilde: )

  YanıtlaSil
 3. Bu vicdanlı sebzelerden bizim de elimize geçse biraz keşke.
  özlem

  YanıtlaSil
 4. Mineciğim, tarifin de hikayen de yine çok şeker. Ellerine sağlık canım.

  YanıtlaSil
 5. Ne güzel hikayeler anlatıyorsun Mine'ciğim,ellerine,yüreğine ve kalemine sağlık....

  YanıtlaSil
 6. Özlemcim, hani kızınla değiştirdiğin masallarda olabilir belki de : )

  Handan; çok teşekkür ederim , sevgiler

  Gülay ; çok naziksin, çok teşekkür ederim , sevgiler...

  YanıtlaSil
 7. ne güzel bir salata tarifi :) ve salata da harika görünüyor, ellerine sağlık :)

  YanıtlaSil
 8. Zennube;teşekkürler,teşekkürler:)

  YanıtlaSil
 9. Minecim ellerine sağlık
  güzel bir salata ve masal tadında tarif :))
  Sevgiler canım.....
  Çiftçi teyzeye selamlar....

  YanıtlaSil
 10. Yıldız, çiftçi teyzenin de selamları var, teşekkür ederiz birlikte : )

  YanıtlaSil

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...