12 Ekim 2014 Pazar

Ufacık Bir An ve Bir Etkinlik


Yazacak ne çok şey var diye düşünürken yoğun yaşanan tedirginliği, umutsuzluğu, korkuyu, akıl karmaşasını  bir kenara bırakıp ufacık bir kitap adıyla geliveren anlık nefis mutluluğu anlatmak istedim. Kitabın adı Rastgele Ben, yazar Engin Geçtan. Kendisinden bahsetmekle ilgili ne düşündüğünü bildiğim için biraz şaşırdım konuya. Sonra her yazarın yayınevleriyle olan anlaşmasına istinaden kitap teslim etmesi gerekiyor olmalı diye geçirdim aklımdan. Ve bu durum en çok da okuyucuya yarıyor, çok sevindiriyor. İşte benim minicik mutluluğumun adı Rastgele Ben, okuduktan sonra anlatmak üzere...


Pinuccia'nn Kitapları bir süredir ardarda düzenlediği kitap etkinlikleriyle hoşuma gidiyor. İlkine katılıp tamamlamıştım. Bu aralar güz etkinliğine başladığını görünce tekrar katılmaya karar verdim. Kategorileri aşağıya kopyaladım, okuyacağım kitaplara henüz karar vermedim. Detaylara buradan ulaşılabilinir. Güzel bir etkinlik olsun inşaAllah...Kategoriler: 

1. Kategori (10 puan): İsminde sonbahar mevsimini çağrıştıran bir kelime geçen veya olayların güzün geçtiği bir kitap. 
Bu kategori mevsimsel bir klasik oldu artık. Kategoriye uyan birkaç örnek ise Yaprak Dökümü, Güz Sancısı, Gülünün Solduğu Akşam, Başka Topraklarda Rüzgar Sert Eser, Eylül ve Yağmur, Rüzgar Gibi Geçti vb.

2. Kategori (10 puan): Sadece tek bir kitabını okuduğunuz ve sevdiğiniz bir yazardan bir kitap.
Bu benim çok başıma gelen bir durum. Pek çoğunuz farklı yazarlarla benzer bir durum yaşamışsınızdır diye düşünüyorum.

3. Kategori (10 puan): Bir deneme veya inceleme veya gezi kitabı.

4. Kategori (10 puan): Adında bir meslek geçen bir kitap.
Benim kütüphanemden birkaç örnek Doktor Jivago, Ekmekçi Kadın, Çöplüğün Generali, Amok Koşucusu, Deniz İşçileri, Kaptan Grant’in Çocukları, Eczacının Kızı, v.b.
Daha önceki şenliklerden birinde adında bir hayvan geçen kitap kategorisi vardı. Şenliğimizin genç katılımcıları “Pınar Abla, ejderhayı da hayvan saysana” diye birleşip gelmişlerdi. Şimdi aynı gruptan “Pınar Abla, büyücüyü de meslek saysana” demelerini bekliyorum ve peşin peşin kabul ediyorum :)

5. Kategori (10 puan): Nobel ödüllü bir yazardan bir kitap.

6. Kategori (10 puan): İngiliz edebiyatından bir kitap.
İçimden bir ses en çok Shakespeare okunacağını söylüyor ama bakalım, hep birlikte göreceğiz.

7. Kategori (10 puan): Türk bir yazardan bir öykü kitabı.

8. Kategori (10 puan): Fantastik kurgu/bilim kurgu/distopya/steampunk vb. türde bir kitap.

9. Kategori (10 puan): Yasaklanmış bir kitap.

10. Kategori (10 puan): Beyaz perdeye aktarılmış bir kitap.

11. Kategori (10 puan): Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk hakkında bir kitap.

12. Kategori (10 puan): Hayatının herhangi bir döneminde öğretmenlik yapmış bir yazardan bir kitap.
Şenliğin öğretmen katılımcısı bol olunca onlara küçük bir jest yapayım dedim :) Akademisyenler tarafından yazılmış kitaplar da kabulümüz. Benim ilk aklıma gelen yazarlar Fakir Baykurt, Reşat Nuri Güntekin ve Ahmet Hamdi Tanpınar. Siz daha kimleri kimleri bulursunuz kim bilir :)

13. Kategori (10 puan): Türkiye'de herhangi bir edebiyat ödülü kazanmış bir kitap. 
Seçtiğiniz kitabı belirtirken lütfen hangi yıl hangi ödülü aldığını da belirtin.

14. Kategori (10 puan): 700 sayfadan uzun bir kitap.

15. Kategori (10 puan):Artık aramızda olmayan bir yazardan bir kitap.

16. Kategori (10 puan): Polisiye/gerilim/korku vb. türde bir kitap.

17. Kategori (10 puan): Bir aşk romanı.
18. Kategori (10 puan): 2014 yılında çıkmış bir kitap (Yabancı kitaplar için Türkiye’de ilk baskısını 2014’te yapması da kabulümüzdür).

19. Kategori (Her kitap 10 puan, 2 kitabı da okuyana ekstradan 20 puan, toplam 40 puan): İsminde bir şehir/ülke adı geçen bir kitap ve buna ek olarak o şehrin yer aldığı ülke edebiyatından bir kitap. 
Örnek: Lizbon’a Gece Treni ve Lizbon Portekiz’de yer aldığından Portekizli bir yazardan, mesela José Saramago’dan, herhangi bir kitap veya İstanbul Hatırası ve herhangi bir Türk yazardan bir kitap.

20. Kategori (Her bir kitap 10 puan, tüm kitaplar okunursa ekstradan 20 puan, toplam 50 puan): Aynı yazardan 3 kitap ama dikkat! Aynı seriye ait kitaplar kapsam dışı. Aynı yazarın üç farklı serisinden birer kitap olur tabii.  

21. Kategori (Her bir kitap 10 puan, tüm kitaplar okunursa ekstradan 20 puan, toplamda 60 puan): Şimdiye kadar hiç kitabını okumadığınız dört yazardan birer kitap. Yazarların ikisi Türk, ikisi yabancı, ikisi kadın, ikisi erkek olmalı.
Yeni yazarları keşfetmek lazım. Kim bilir şimdiye kadar hiçbir kitabını okumadığımız ama çok seveceğimiz ne çok yazar var. Bir Türk kadın, bir Türk erkek, bir yabancı kadın, bir yabancı erkekten olmak üzere toplam 4 kitap okumanız gerekiyor.


22. Kategori (Her bir kitap 10 puan, tüm kitaplar okunursa ekstradan 40 puan, toplamda 70 puan): İsminde aynı kelimenin geçtiği üç kitap.
Örnek: Aşık Kadınlar, Örümcek Kadının Öpücüğü ve Bir Siyah Saçlı Kadının Gezi Notları.

4 yorum:

 1. Bu kitap etkinlikleri müthiş etkili oldu emeği geçen herkese ne kadar teşekkür etsek azdır. Ben plan, programa gelemediğim için katılmıyorum ama yürekten destekliyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. her seferinde katılanlar tamamlayanlar süper

   Sil
 2. bence de süper, ama yapamıyorum. Kıskançlıkla ama gözü olmadan takipteyim.
  Burada bir klup kurdum, ama daha ortak bir karar verip kitap seçemedik.

  şaşkın anne

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben de ne zamandır istiyorum kulüp kurmayı bir türlü kısmet olamadı ... elbet birgün diyeyim :)

   Sil

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...